1. EKO ŠOLA, kot način življenja
Slovenija je naravno bogata in lepa dežela, ki se lahko pohvali z neokrnjeno naravo in čisto pitno vodo. V vrtcu se trudimo, da bi tako tudi ostalo. V programu Ekšole skupaj z otroki podpiramo zdrav način življenja.
V tem šolskem letu bomo delovali na različnih področjih projekta:
- Zgodnje naravoslovje
- Krožno gospodarstvo
- Zdrava prehrana
- Trajnostna mobilnost
Programi Ekošole se povezujejo s področji kurikuluma, sodelujemo z zunanjimi sodelavci, vključujemo starše, podjetja in lokalno skupnost.
2. MREŽENJE ŠOL IN VRTCE ZA KAKOVOST
Projeket izvaja Šola za ravnatelje pod okriljem Zavoda za šolstvo RS. Skozi projekt bomo izvedli več aktivnosti, ki vključujejo vse deliženike vrtca. Analizirali bomo trenutno stanje in razmišljali o različnih pristopih za doseganje višje kakovosti na ravni vrtca. Dobro počutje in zadovoljstvo otrok in zaposlenih je izrednega pomena za nadgradnjo, ki jo želimo doseči.
3. KULTURNI BAZAR
Kulturni bazar je največji nacionalni medresorski projekt na področju kulturno-umetnostne vzgoje. S projektom si bomo prizadevali krepiti kulturno zavest otrok in staršev.
Kulturna dediščina je vrednota v vseh svojih pojavnih oblikah. Je pomembem in nedeljiv del lokalne, regionalne, nacionalne in evropske identitete, predstavlja pa kakovost življenskega okolja. Dediščina je temelj kulturne pestrosti Slovenije.
4. Z IGRO DO PRVIH TURISTIČNIH KORAKOV
V projekt Turistične zveze Slovenije so vključeni otroci drugega starostnega obdobja.
Letošnja rdeča nit: T&T: Tradicija v trendu
Otroci predstavljajo turistični pomladek turističnih društev v kraju. Sodelujejo v vseslovenskem gibanju za promocijo turističnih vsebin in širjenja gostoljubne turistične zavesti med najmlajšimi. So aktivni raziskovalci svojega ožjega in širšega bivalnega okolja.
5. PASAVČEK – mednarodni projekt (Agencija za varnost prometa)
Osnovni namen projekta je spodbuditi dosledno in redno uporabo otroških varnostnih sedežev.
Slogan projekta je: Red je vedno pas pripet!
Otroci skozi aktivnosti spoznavajo pomembnosti varni vožnji otrok, varnosti otrok na cesti. Skozi leto z različnimi vsebinami sodelujemo s Policijsko postajo Maribor.
6. EN DAN ZA ZAJTRK Z MEDOM SLOVENSKIH ČEBELARJEV
Izobraževalna akcija Čebelarske zveze Slovenije ˝En dan za zajtrk z medm slovenskih čebelarjev v vaših vrtcih z različnimi aktivnostmi.˝
Namen projekta je spodbuditi otroke k uživanju slovenskega medu v sodelovanju z lokalnimi čebelarji.
7. CICI VESELA ŠOLA
Projekt izvaja Mladinska knjiga. Otroci s pomočjo revij (Cicido, Ciciban) raziskujejo različne teme. otroci preizkusijo svoje znanje na zabaven način z cici vprašalniki.
8. MALI SONČEK
Gibanje je osnovni element za ohranjanje zdravja, tako telesnega kot duševnega in hkrati tudi temeljni element pri razvijanju kognitivnih sposobnosti, tako otrok kot odraslih. Živimo v času, ko so družine zmeraj bolj obremenjene s časom (narava zaposlitev staršev), zato vzgojno-varstvene ustanove prevzemajo pomembno in odgovorno vlogo na področju gibanja in bivanja na prostem.
Projekt iz področja gibanja je namenjen otrokom od 2. leta do vstopa v OŠ.
9. ZDRAVJE V VRTCU
Zdravje otrok in ostalih deležnikov v vrtcu je izrednega pomena. V okviru programa, ki ga izvaja NIJZ, bomo v letošnjem šolskem letu načrtovali in izvajali aktivnosti, ki ohranjajo in krepijo fizično in duševno zdravje v vrtčevskem okolju. Skozi leto bodo strokovni delavci deležni različnih strokovnih izobraževanj.
Rdeča nit za šol. l. 2024/25: JEJ ZDRAVO, SPOŠTUJ HRANO IN VARUJ NARAVO
10. PUNČKA IZ CUNJ
Sočutje, razumevanje in nudenje pomoči tistim, ki so je potrebni, so vrednote, ki jih osvojimo, če z njim rastemo in živimo že kot otrok.
»Punčka iz cunj« je Unicefov medgeneracijski projekt sožitja in prijateljstva, namenjen pomoči potrebnim otrokom sveta.
11. RADI IMAMO ŽIVALI
Projekt bo potekal v enoti Pekre. Namen projekta je privzgojiti otrokom varen in odgovoren odnos do živali.
12. VARNO S SONCEM
Namen:
S projektom želimo otroke osveščati o varnem in zdravem načinu življenja in bivanja v času, ko je sončna pripeka močnejša. Projekt poteka v sodelovanju z Inštitutom za javno zdravje.
V projekt so vključeni vsi otroci. Aktivnosti otrok, ki so starosti primerno prilagojene, so intenzivirane na mesece maj, junij, julij, avgust in september. Posredno se v projektu ozaveščajo tudi starši otrok in sicer preko zloženk, skrbi za pravilno obleko in pokrivalo otrok v vrtcu.
13. MEDNARODNI DAN STRPNOSTI
Namen projekta je izpostaviti in ozavestiti pomen strpnosti ter skozi igro spodbuditi medsebojno spoštovanje, razumevanje, sprejemanje, ter posledično prijateljstvo in sodelovanje.
K projektu bodo načrtno pristopili otroci in zaposleni celotnega vrtca. Na mednarodni dan strpnosti-16.11. se bodo starosti primerno izvajale aktivnosti na temo prijateljstva in sodelovanja. Tema projekta v šolskem letu 2024/25 je: Bodi sprememba, ki si jo želiš videti v svetu.